AKADEMİK VERİ VE BİLGİ SİSTEMİ (AVEBİS) YENİ TASARIM VE ÖZELLİKLERİ İLE YAYINDA!

AKADEMİK VERİ VE BİLGİ SİSTEMİ (AVEBİS) YENİ TASARIM VE ÖZELLİKLERİ İLE YAYINDA!

Üniversitemiz bünyesinde akademik personellerin öğretim ve araştırma faaliyetlerini doğru ve dinamik olarak analiz edip güncel bilgiyi şeffaf bir şekilde iç ve dış paydaşların faydalanması adına ulusal ve uluslararası standartlarda topluma sunulabilmesi için;  tamamı Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı öz kaynaklarınca geliştirilen Akademik Veri ve  Bilgi Sistemi (AVEBİS) kullanıma sunulmuştur.  

Geliştirilen Akademik Veri ve Bilgi Sistemi (AVEBİS) ile Üniversitemiz Akademisyenlerinin personel bilgi sayfaları;

  • Dinamik, yenilikçi bir sistem ile özgün olarak tasarlanmıştır.  
  • Sürekli yenilenmeye ve geliştirilmeye açık olarak tasarlanmıştır. 
  • Çeşitli algoritmalar geliştirilerek, ana sayfada detaylı ve filtreli arama özelliği geliştirilmiş ve istenilen bilgiye daha hızlı ulaşılması sağlanmıştır. 
  • Akademik Veri ve Bilgi Sisteminde (AVEBİS) 

1- İstatiksel bilgiler modern arayüzüyle anlık ve güncel olarak gösterilmesi sağlanmıştır. 

2- Araştırmacıların özgeçmiş bilgileri, eser bilgileri ,bilimsel çalışmaları ve daha birçok verinin olduğu büyük bir veri kümesi oluşturulmuştur.

3- Ulusal ve Uluslararası birçok veri platformu ile karşılıklı entegrasyon çalışmaları yapılmış ve bu veri tabanlarından sağlanan bilgiler ile araştırmacıların eserleri ve bilgileri dinamik olarak alınarak araştırmacılara doğru ve etkili kullanım hizmeti sağlanmıştır. 

4- Karşılıklı entegrasyon çalışmalarında; ÖSYM VERİ PAYLAŞIM SİSTEMİ, KİMLİK PAYLAŞIM SİSTEMİ, WOS , SCOPUS, DSPACE, GOOGLE SCHOLAR, YOKSİS, ÜNİVERSİTE PERSONEL SİSTEMİ , Öğrenci Bilgi Sistemi kullanılmıştır. 

5- Ayrıca Akademik Veri ve Bilgi Sisteminin kullanımında araştırmacıların kendi bilgilerini kendi düzenleyebileceği modern ve kolay kullanım özellikli yönetim panel sayfası geliştirilmiştir. 

6- Akademik Veri ve Bilgi Sistemini kullanacak olan araştırmacılar için mevcut sayfaları kendi blog sayfaları olarak da kullanabilir, kişisel bilgilerini, eğitim bilgilerini, kurumsal bilgilerini, bilimsel eserlerini ve bilimsel çalışmalarını kolaylıkla düzenleyebilecekleri imkanlar sağlanmıştır. 

7- Akademik Veri ve Bilgi Sistemi tüm mobil cihazlar ile uyumlu olarak çalışmaktadır. 

8- Akademik Veri ve Bilgi Sistemi üzerinde Hızlı Erişim alanı geliştirilmiş ve bu alan ile Üniversitemiz Ana sayfasına, ALKÜ bünyesindeki dergi ve veritabanlarına, Ulusal Tez Merkezi gibi sayfalara erişim imkanı sağlanmıştır.

9- Aktif olarak 575 üniversitemiz akademik personeli tarafından güncel olarak kullanılmaktadır.


  • Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  • 04 Temmuz, 2022